Facebookta Paylaş
Belediye Meclis Üyesi Suat Erkan “Belediyeye ait bir araç nasıl satılmaya götürülüyor”07.07.2021

Kozan Belediyesi Meclis Üyesi Suat Erkan, kamuoyunu meşgul eden hurda kamyon olayını Temmuz ayı olağan meclis toplantısında gündeme getirdi. Milliyetçi Hareket Partisi Kozan İlçe Başkanı Nihat Atlı’nın konu hakkında suç duyurusunda bulunduğuna vurgu yapan Belediye Meclis Üyesi Suat Erkan, kaybolduğu iddia edilen kepçenin ise araştırılmasını istedi. MHP’li belediye meclis üyeleri ile Başkan Özgan arasında hırsızlık var mı? Yok mu? Teşebbüs mü? tartışması yaşandı. Başkan Özgan olayla ilgili belediyenin görevini yaptığını ve gerekli bilgilerin toplanılmasının ardından suç duyurusunda bulunulması konusunda Zabıta Müdürü Osman Taş’a emir verdi.

Meclis Üyesi Erkan “Büyükşehir yasasıyla Gaziköy Belediyesi’nden Kozan Belediyesi’ne devredilen ve hurdaya ayrılan bir kamyon belediye başkanına çok yakın bir isim tarafından kurtarıcı aracı çağrılarak hurdacıya getirilip satılmak isteniyor. İki vatandaş geliyor Gaziköyde bir kamyonları olduğunu ve hurdacıya sanayiye götüreceklerini ve araç satılınca da parasını ödeyeceklerini söylüyorlar. Polis ve zabıta aracı yolda çevirince sivil vatandaşlar bizim kamyonla ilgimiz yok demiş. Çekicinin şoförü nasıl ilginiz yok deyip aracı yüklerken çektiği resimleri polise göstermiş. Kurtarıcı şoförü resmi gösterince açıklıyorlar bundan Belediye Meclis Üyesi Kenan Avan’ın haberi var diye. Zabıta Müdürü Osman Taş geliyor. Kenan Avan’ın bilgisi var yanlışlıkla sanayiye götürüldüğünü söylüyor ve hırsızlıktan tutanak tutulmuyor. Kurtarıcı firma faturayı da Kozan Belediyesi’ne kesiyorlar. Kurtarıcıya hurdacıya satıldıktan sonra parasını vereceklerini söylüyorlar. Aracın şoförü adamlarını sonradan tanıdığını ve bu kişilerin Kenan Avan’ın yeğeni olduklarını söylüyor. Burası bir devlet kurumu. Böyle bir şey olamaz. Belediyeye ait bir araç nasıl satılmaya götürülüyor. Belediye envanterinde olan bir kepçenin ise kaybolduğu iddia ediliyor. Araştırılmasını istiyoruz” dedi.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, hurda kamyonun Gaziköy Şantiyesi’nden a çıktığından haberi olmadığını söyledi. Haberi olduğunda ise şantiyeye götürülmesi talimatını verdiğini belirtti.

Zabıta Müdürü Osman Taş “Şahsıma bir telefon geldi. Telefonda Kozan Belediyesi’ne ait hurda bir aracın Gazököy’den Kozan’a doğru yola çıktığı söylendi. Hemen emniyeti aradım. Emniyet herhangi bir bilginiz var mı müdür bey dedi. Bende bilgimiz yok dedim. Emniyetle beraber sanayi kavşağına gittik. Bir müddet sonra araç geldi ve aracı aldık. Aracın önünde 3 tane şahıs vardı. İçlerinden birisi “Kenan Avan’ın bilgisi dahilinde geldi” dedi. Bende dedim ki Kenan Avan’ın bilgisi dahilinde geldiyse onla telefonda görüşmemiz lazım dedim. O şahıs Kenan Beyle görüştü. Sonra Kenan Bey beni aradı. Benim bilgim dahilinde oldu. Şantiyeye götürün. Herhangi bir şey yok dedi. Sonra Belediye Başkanımız Kazım Özgan’ı aradım. Başkanımda şantiyeye götürün dedi.

Fatura olayına gelince. Bu faturanın ödenmesi lazım. Kurtarıcı bizden habersiz faturayı kesmiş. İlk faturayı kesmesini ben söyledim. Adam parasını hemen istedi çünkü. Emanet parası verilmesi lazım. Muhasebe müdürüyle görüştüm. Parası hemen vermemiz lazım. Adam parasını istiyor dedim. Muhasebe müdürü ben size emanet parasını çıkarayım ondan sonra faturasını kessin dedi. Ahmet Bilgili ile görüşüp fatura durumunu anlattım. Emanet paradan sonra tarih olması lazımmış dedim” şeklinde konuştu. Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Ruhi Gül ise hakkındaki iddialara cevap vererek “ Çok ortaklı olan arsayı 2005 yılında aldık. 1994 yılında Belediye Meclisinin aldığı karar aylık dört emsali 1.6. 2004’den 2014’de kadar benim burayla ilgili hiçbir talebim olmadı. O dönemlerde hem belediye başkan yardımcılığı görevi yaptığını hem de 2 dönem belediye meclis üyeliği görevinde bulundum. Hiçbir zaman rant derdim olmadı” dedi.