Facebookta Paylaş
KOZ-YAR DERNEĞİ HİZMET BİNASI AÇILDI. Kozan’da bölgesine hakim, devletle ve STK’larla tam organize olabilen bir sivil toplum kuruluşu ve pırıl pırıl isimlerden oluşan, idealist ve örnek kişiler…08.06.2023
Dernek Başkanlığını Musa Akçalı’nın yaptığı, Levent Açıkgöz, Gürdal Topal, Bünyamin Akbulut, Serdal Şahin, Uğur Güven Sezen, Adem Turgut, Zafer Çağlar, Murat Akdoğan, Erdal Özkan, Okan Arık, Hakan Çakıcılı ve Tacittin Kuruoğlu gibi önemli ve kıymetli isimlerin yönetimde yer aldığı, Kozan Arama Kurtarma ve İnsani Yardım Derneği hizmet binasının açılışı Kozan’ın Kurtuluşu olan 2 Haziran Cuma günü Kaymakam Bahattin Alp Arslanköylü, siyasi partiler, stk temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla Eski Sevgican Hastanesi civarındaki bahçeli bir mekanda dualarla açıldı. 6 Şubatta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem sonrası Kozan’da sonrası gönüllü kişilerden oluşturulan ekip dernekleşerek profesyonel ekip kurdu. Musa Akçalı yaptığı konuşmada KOZ-YAR içinde bir grubun profesyonel olarak arama kurtarma eğitimini aldığını aktardı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşması yapan Koz-Yar Derneği Başkanı Musa Akçalı “Malumunuz üzere 6 Şubatta hepimizi sarsan bir felaket yaşadık. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kozan’da da felaketzedelerin yaralarını sarmak, onlara bir parça da olsa olmak için birçok hemşerimiz inisiyatif alarak deprem bölgesine yardımlar götürdü. Sonradan gönüllüler grubumuzu, danışma meclisimizi ve yönetim kurulumuzu oluşturan bu hayırsever insanlar sahadan edindiği tecrübelerle şuna karar verdi “Kozan’da bölgesine hakim, devletle ve stk’larla tam organize olabilen bir sivil toplum kuruluşu şarttır.”
Kozan’ın her katmanından ve her meslek grubundan oluşan kardeşlerimizle istişareler yaptık. Profesyonel bir bakış açısı kazanmak için Afad’la akredite arama kurtarma ekipleriyle görüşmeler gerçekleştirdik. Uzun yıllar insani yardım konusunda kurumsal hizmet vermiş derneklerle fikir alışverişinde bulunduk. Toplumu ayrıştırıcı hiçbir fraksiyona, siyasi gruba taşlanmayan, gayesi sadece iyilik, her zaman iyilik, herkese iyilik olan KOZAN-YAR DERNEĞİNİ KURDUK.
Amacımız arama kurtarma birimimiz sayesinde afetle mücadele etmek. Afetle mücadele yöntemlerini birçok Kozanlı’ya öğretmek. Kozanlı Anneler grubumuzla yetim ve öksüz çocuklar başta olmak üzere maddi imkansızlığı olan Kozanlı kardeşlerimize yardım etmek. Genç KOZ-YAR Ekibimizle sahada ve sosyal medyada yapacağımız etkinliklerle afet bilincini arttırmak. Biliyoruz ki konu iyilik olduğu zaman Kozanlı en önde koşar, gözü kapalı destek olur. Sizden ricam Kozan için kurulu bu derneği sizsiz bırakmayın. Derneğin kurulmasında emeği geçen 150 kişilik gönüllü grubumuza, bize yol gösteren 33 kişilik danışma meclisimize ve bana bu görevi tevdi eden, maddi-manevi yanımda olan yönetim kurulu üyelerimize çok teşekkür ederim” dedi.
Kozan Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü ise her hangi bir afet anında kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmalarının önem arz ettiğini söyleyerek, 6 Şubata yaşanan depremde görüldüğü gibi sivil toplum örgütlerinin arama-kurtarma çalışmalarına katkısının büyük olduğunu vurguladı. Kozan’da da böyle bir derneği kurduklarından dolayı KOZ-YAR Derneğinin yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Konuşmalarının ardından açılış Kozan protokolü tarafından gerçekleştirildi. Kozan Arama Kurtarma ve İnsani Yardım Derneği hizmet binasının açılışı ikram bölümüyle sona erdi.