Facebookta Paylaş
Çınar ağacını yakanlar hakkında suç duyurusu30.09.2020
Geçtiğimiz günlerde Kozan Göç Yolu üzerindeki Çınar ağacını yakanlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
9 Eylül günü sabah saatlerinde Göç Yolu üzerindeki dalları budanmış bir çınar ağacı kimliği meçhul kişiler tarafından yanıcı bir madde dökülerek yakılmıştı. Kozan halkından büyük tepki gören bu caniliğe karşı vatandaşlar adına Tema İlçe Sorumlusu Derya Deniz tarafından suç duyurusunda bulunuldu.
Cimer üzerinden direkt olarak Adalet Bakanlığına yapılan suç duyurusunda kamuya ait bir alanda, ağaca canice yakarak zarar verenlerin tespit edilerek gerekli cezai müeyyidenin uygulanması istendi.
Vatandaşlardan da büyük tepki alan olayla ilgili olarak düşüncelerini dile getiren Derya Deniz şunları söyledi:
"Kozanlı olarak utandığımız ve dehşete düştüğümüz bu hadiseyi yaşadık maalesef. Yakılan ağacın bulunduğu bölgenin Google üzerinden eski halinin fotoğraflarına ulaştığımızda orada boydan boya Çınar ağaçlarının olduğunu gördük. Fakat bunlar zaman içerisinde tek tek kesilmiş, kurutulmuş yada bu şekilde yakılarak yok edilmiş. Herkesin dilinde olan iddia ise işyeri sahiplerinin bu eylemi dükkanlarının önünü, tabelasını kapattığı sebebiyle kestikleri. Doğru mudur bilemeyiz ama böyle bir mantığa akıl erdirmek mümkün değil. Daha çok iş yapıp para kazanmak için bir canlıyı yok ederek nasıl işlerin çoğalacağını düşünebiliriz? Asıl sorun: kendinden başka canlıya saygı göstermeyen zihniyetin haliyle iş yapamaz hale gelip bu issizliklerinin nedenini de tabelalarını kapatan ağaçlar olduğu yanılgısı. Umarım tekrar böylesi utanç verici canilikler yaşamayız. Bunların tekrarlanmaması için hepimize görev düşüyor. Daha fazla para kazanmak uğruna ağaçları kesen, yakarak yok eden işyerlerine tepki gösterip, hem tüketici hem vatandaş olarak kanuni yaptırımların haricinde gücümüzü kullanmalıyız. Umarım bu ağacı bu şekilde yakanlar ne yaptıklarının farkına varırlar. Ve umarım böylesi üzücü durumları tekrar yaşamayız. Konu ile ilgili olarak Hem Cimer üzerinden Adalet Bakanlığına suç duyurusunda bulunduk hem de Adana Büyükşehir Belediyesine yakılan ve diğer kurutulan ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi talebinde bulunduk." dedi.
Ağaçlara zarar vermek "TCK 152/1a ve 152/1c maddelerine göre dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılabiliyor.