Facebookta Paylaş
Çiftçilerin suyla buluşma hayali hızla ilerliyor30.09.2020
Adana’da 1 Milyon 061 Bin 300 dekar tarım arazisini sulu tarıma kavuşturacak “Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulaması Projesinde” AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, DSİ 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta ile AK Parti Kozan İlçe Başkanı Yusuf Bilgili projeden faydalacak köy muhtarları ile Tepecikören köyünde bir araya gelerek istişarede bulundu.
Çukurova’nın ve Kozan’ın bereketli topraklarında üretimin artmasına büyük katkı sunacak olan ve Damyeri, Tepecikören, Bağdepe, Yüksekören’de hızla ilerleyen “Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulaması Projesi” için Tepecikören’de sulamadan faydalanacak olan muhtarlar ile bir araya gelen heyet bölgede çiftçinin 40 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesinde geri sayım başladığını kaydettiler.
İmamoğlu bölgesinde sulamanın başladığını ve Damyeri, Tepecikören, Bağdepe, Yüksekören hattında projenin hızla ilerlediğini kaydeden Ak Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, “Çukurova topraklarında bereketi arttıracak bu projenin ülke geleceğine, ekonomisine ve çiftçisine de can suyu olacak burajemiz hızla ilerliyor. Doğru ve bilinçli tarım ile hem toprağın doğru sulanması teknolojik tarım ve üretim ile çiftçilerin geleceğine büyük bir katkı sunulacağını kaydetti.
AK Partili heyet ile Tepecikören de proje hakkında çiftçileri bilgilendiren DSİ 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta 40 yıllık çiftçinin hayali gerçek olacak diyerek “ DSİ yatırımları ile Adana il merkezi ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması ile yıllardır tarımın lokomotifi olarak bilinen şehrimizdeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığının altını çizerek; bu kapsamda Adana’nın Kozan, İmamoğlu ve Ceyhan ilçelerinde toplam 1 milyon 061 bin 300 dekar tarım arazisini sulu tarıma kavuşturacak “Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulaması Projesinde” çalışmalar hızla devam etmektedir” diye konuştu.
AK Parti Kozan ilçe Başkanı Yusuf Bilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde kentimizin geleceğine yapılan en büyük yatırımlardan biri olduğunu belirterek bunun istişaresi için yapılan çalışmaları yerinde inceledik. Tepeciköre de bu projeden faydalanacak muhtarlarımız ile istişare ettik. Projenin bütün bileşenlerinin tamamlanması ile birlikte; Kozan, İmamoğlu ve Ceyhan İlçelerinde bulunan toplamda 1 milyon 61 bin 300 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem sulama yapılacak. Sulama projesinin tamamlanması ile birlikte bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte milli ekonomiye yıllık 1 milyar 292 bin TL katkı ve 95 bin 500 kişiye de istihdam alanı sağlanmış olacak. Çalışmaların hızla sürdüğünü görüyor. Bölgemize çiftçimize hayırlı olsun. Bu hem küresel ısınmada gelecek nesillerimizin bu topraklarda ki geleceği olacak” dedi.