Facebookta Paylaş
KOZAN’DA 11/11 GELECEĞE NEFES DÜNYAYA NEFES” FİDAN DİKME SEFERBERLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ20.11.2020

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda başlatılan Geleceğe Nefes Kampanyası ile 11 Kasım'da 81 il ile aynı anda yaklaşık 30 ülkede fidanlar toprakla buluştu.

Bu kapsamda Kozan'da da geçtiğimiz aylarda yanan bölgede organize edilen ağaçlandırma etkinliğinde15 bin çam, defne ve harnup fidanı dikildi.

Yangından aylar sonra küle dönen ormanlık alana ilk fidanlar törenle dikildi. Tam 15 bin çam, defne ve harnup fidanı toprakla buluştu. Milli Ağaçlandırma gününde Kozan Orman İşletmesi Müdürlüğü öncülüğünde tam 15 bin fidan toprağa dikildi. Etkinliğe Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam, Kozan İlçe Jandarma Komutanı Nuh Anacık, Kozan İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Büyükatak, Kozan Belediye Başkan Vekili Arif Dağlı, Kozan Orman İşletme Müdürü Şensu Küçükateş, AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Bilgili, Kozan Organize Sanayi Müdürü Fatih Aydın, Kozan Kent Konseyi Başkanı Derya Tüfekli Çakıcı ve Kozan TEMA İlçe Sorumlusu Derya Deniz’in yanı sıra birçok öğrenci katıldı.

Etkinlik sonucunda yangın bölgesinde 15 bin fidan toprakla buluştu

Başarılı Kozan Orman İşletme Müdürü Orman Mühendisi Şensu Küçükateş, bu yıl yanan alanlarda toprağın sürülmesi, yeni tohumların belirlemesi toprağı yeni fidan dikimi hazırlanması için çalışmaların hızla sürdüğünü ifade ederek bugün Kuyubeli yangın bölgesi Eskimantaş bölgesinde 15 bin fidanın toprağa kavuştuğunu kaydetti. Kozan Kaymakamı Şafak Gürçam ise, "Ekolojik, ekonomik ve toplumsal alanda çok önemli olan ormanlarımızı korumak gelecek nesillere orman bırakmak adına birkaç yıldır milli ağaçlandırma ve seferberlik günü olarak kutlanıyor. Burada bu yıl 23 Ağustos'ta 2 gün süren bir yangın felaketi atlattık. Biz 10 hektarlık alanda 15 bin fidan dikimi hedefliyoruz" dedi. Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Arif Dağlı, "Bugün günümüz kutlu olsun. Allah bir daha yaşatmasın yemyeşil bir Kozan olacak inşallah" dedi. Ağaç dikme törenine katılan tek okul ise Dede Mehmet Akçalı İlkokulu oldu.