Medya İletişim
Yalçın KARAOĞLU
yalcinkaraoglu01@hotmail.com
Facebookta Paylaş Makale Listesi
AYRINTI / Yokluğu, yoku görmemiş kimseler var'ın kıymetini asla bilmezler... 20 Ocak 2021 Çarşamba

Yokluğu, yoku görmemiş kimseler var'ın kıymetini asla bilmezler...


Her ne kadar “dağdaki çobanla benim oyum aynı mı sayılacak” söylemine baktığımızda: Bilinçsizce bilinçsiz görülen eski çoban figürü, tiplemesinin yok olan günümüz insanından çok daha şanslı olduğunu anlamış bulunuyoruz.

Bir tarafta tuzu kuru, bir çok zevki tadan, an'dan faydalanmaya çalışan ve hiç ölmeyecekmiş gibi aç gözlüce her şeyin sahibi olmak isteyen, yüksek egolu, çoğu görgüsüz hedonistler; bir tarafta da en alt tabakadaki yokluğun sıfır noktasında yaşayan ezilmiş, hakları gaspedilmiş evlerinde peynir ekmek bulamayan, bırakın yarını, bugünün sıkıntısıyla temel insani ihtiyaçlarını karşılayamayan karınca gibi görünen yoksullar.

Yeni nesil orta sınıf ise Bambaşka bir alemde yaşıyor…

Bu gençlik: Kitle iletişim araçlarının ve sosyal medyanın, popüler kültürün, kapitalizmin dayattığı eksende yaşayan, beslenen, özgür olduklarını zanneden, bir an önce köşeyi dönebilmek için "ünlü" olmayı hedefleyen, bakışları, fikirleri bile aynılaşş yeni neslin yitik gençleri…

Teknoloji, internet var ama kanlı canlı kişi yok ortada!

Yanı başındaki komşusunu, en yakınını unutan, ihmal eden kıta ötesiyle iletişim kuran, sevincini, derdini paylaşan kimseler.

Sefalet görmemiş, sıkıntı yaşamamış, tüketen orta sınıf yeni nesil çocuklar et, sebze neredeyse yemiyorlar, beğenmiyorlar!

Kola, gazlı içecekler, cips tüketiyorlar. Çikolata yiyor, Pekmezden hoşlanmıyorlar…

Yanı başındaki portakalın suyunu sıkmıyor, kimyasal katkılı meyve suyu tüketiyorlar. Peyniri, eti bulmuş beğenmiyor(!) Tabaklar yarım kalıyor!

Yokluk görse böyle mi olurlardı?

Yokluk, yoksulluk görmeyen kimseler var'ın kıymetini bilmiyor…

Bilinçli nesiller yetiştirmek ve bilinçli insan olmak her zamankinden çok daha zor. Kapitalizm, sistem çocuğunuzu elinizden çalıyor.

Hatta tüm bunları "sen bireysin, özgür olmalısın" diyerek yapıyor.

Ailevi bağları yok ediyorlar.

Her ne kadar “dağdaki çobanla benim oyum aynı mı sayılacak” söylemine baktığımızda: Bilinçsizce bilinçsiz görülen eski çoban figürü, tiplemesinin yok olan günümüz insanından çok daha şanslı olduğunu anlamış bulunuyoruz.