Medya İletişim
Yalçın KARAOĞLU
yalcinkaraoglu01@hotmail.com
Facebookta Paylaş Makale Listesi
Onurlu insanın en önemli özelliği itibarıdır…26 Mayıs 2021 Çarşamba

Kozanlı İlahiyat Profesörü Mustafa Ünal’ın Son Fikir Gazetesi’nin bir gecesinde söylediği sözler aklımdan hiç çıkmaz. “Önce ahlak ve erdem” Türk toplumunun ve giderek küçülen dünyanın(İletişim araçlarının ve sosyal medyanın sayesinde) en büyük temel sorunu ahlak ve erdem sorunudur. Kar ve ranta ve de çeşitli amaçlara ulaşmak için her şeyin mübah sayıldığı bir hayatın panzehiri ahlak ve erdemdir. Etik değerlerdir. Ahlaki değerler dünyanın her yerinde farklılık gözetse de etik değerler hemen her yerde aynıdır. Misal: Hırsızlık, yalan, aldatma, iftira; kandırma, çalıp-çırpma, hak yeme her toplumda ayıplanır.

Her kim olursa olsun. Onurlu insanların en önemli özellikleri de itibarlarıdır. Bizim gazetenin sol köşesinde geçen ve asla değişmeyen ve değişmeyecek olan bir künye vardır: MEŞRUİYET. Meşru yaşam itibar getirir. İtibar tapuyla, malla mülkle, servetle parayla; tesadüfen veya hilekârlıkla ya da fırsat eşitsizliği sonucu doğuştan elde edilen makamlarla, siyasetle ele geçmez. Kişi önemlidir ama değersizse hiçbir işe yaramaz. Önemsiz sayılan nice değerlerin bin şükür ki farkındayız.

Kısaca: Tüm gönül dostlarımızın, okurlarımızın ve evrende birlikte nefes aldığımız meşru dairede yer alan yeryüzü kiracılarından, evrenin mimarı Yüce Allah ahlaki ve etik değerleri, erdem ve itibarı eksik etmesin.

Kaliteli her şey beri dönsün; kalitesiz her şey uzak dursun…