Gündem
İsmail Küçüközen
Facebookta Paylaş Makale Listesi
SAİMBEYLİ’DE 103. YIL KURTULUŞUNDA YİNE ADLİYE YOK!26 October 2023 Thursday

Saimbeyli’ye bağlı Elpen de yaşayan canlı Tarih IRAZ EBE den duyduklarım, gencecik gelinler, kızlar, körpe körpe kuzucuklar, hamile olan analar, bacılar, gelinler dirgenle delik deşik edilerek karınlarından aldıkları körpe kuzucuklar saymakla bitmez SAİMBEYLİ’NİN çilesi.

19 EKİM Çarşamba günü SAİMBEYLİ’MİZİN kurtuluşu idi. SAİMBEYLİ’DE mangalda kül bırakmayarak siyaset yapan beyler, Adana’da SAİMBEYLİ’SİZ siyaset olmaz diyen il ve genel merkez siyasetçiler, milletvekilleri, SAİMBEYLİ’NİN kurtuluşunun 102. Senesinde yine teğet geçtiniz hiç biriniz gelmediniz. Geldik 103.cü senesine sayın milletvekilleri yine yoksunuz. Sadece sanıyorum yalvar yakar MHP il Başkanı sevgili Yusuf Kanlı ve Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz katılım sağladılar. Haricinde yine yoksunuz. Yerel seçimlerde yaklaştı. Ne bahane edip gelip ŞEHİT’LER DİYARI SAİMBEYLİ halkına ne vaatler dizeleyeceksiniz. ŞEHİTLER diyarı derken, VATAN UĞRUNA ŞEHİT OLAN KINALI KUZULAR VE EMNİYET GÜÇLERİNİN SAİMBEYLİ’DE bir ŞEHİT AİLELERİ VAKFI var. Bu vakıf Türkiye genelinde sanıyorum 21 İl ve İlçede mevcut ve ilçe olarak da SAİMBEYLİ tek ilçe olma özelliğini taşıyor. VAKIF ŞUBESİ ’de belediye ye ait bir iş yerinde kira ile oturuyor. Kirası da geçen yıl 5.500 TL idi. Bu senede 8.500 TL kira istemişler ve ödenmediği takdirde çıkılması ve bir daha da mevcut yer için kira ihalesine giremeyecekleri resmi bir yazı ile bildirilmiş. Belediye’yi yöneten efendiler, bu konu ile ilgili bir meclis kararı almanız bu kadar zor mu? Bu VATAN için ŞEHİT olanların AİLELERİNİN birlik beraberliğinin buluşup dertleştiği bir mekânı kaldıracak gücünüz yok mu? Aynı binada siyasi partilerin teşkilatlarının kahrını çekiyorsunuz. Ama ŞEHİTLER VAKFI’NIN kahrı ağır mı geliyor? İşte yerel seçim geldi. Bu ailelere hangi yüzle gidip oy isteyeceksiniz, destek isteyeceksiniz. İlçeye ŞEHİT cenazesi gelse en ön safta yer alıp kortejde avazınız ne kadar çıkıyorsa o kadar ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ DİYE SLOGAN atıyorsunuz. Ama ŞEHİTLERİN emanetine gelince sus pus sesiniz çıkmıyor. Kira ödemenizi de Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan KARALAR ÖDÜYOR VE “BEN BU KİRAYI Allah rızası için ödüyorum lütfen haber olmasın” diye de haber gönderiyor. Rahat olun belediye idarecileri. Ama bundan sonrada Saimbeyli de kusura bakmayın ŞEHİTLER üzerinden de size kimse siyaset yaptırmaz bilesiniz. Siyasiler bu yazımı her sene yenileyerek yazıyorum. ŞEHİTLER VAKFININ sorununu Belediye meclisinden geçirene kadar ve ADLİYE gelene kadarda bıkmadan usanmadan yazmaya devam edeceğim. Adliyeyi getirtemiyorsanız da sebebini SAİMBEYLİ HALKINA açıklayınız.

 

Düşünebiliyor musunuz Kurtuluş savaşında destan yazan, bedel ödeyen, kan döken, can alan, can veren bu şirin ve güzel ilçemizde hala ADLİYE yok.

1920 de Hacın olan şimdiki SAİMBEYLİ’NİN ömrü hep yangınlar ile geçmiş. Binlerce MÜSLÜMAN TÜRK’ÜN katledildiği bir ilçemiz. Efendiler bilmeyenler bilsin bu SAİMBEYLİ ADLİYESİ, GAZİ ADLİYE, bu ADLİYE ŞEHİT VEREN ADLİYE, Alın size o zamanki SAİMBEYLİ’DEKİ ADALET ŞEHİTLERİ: KADI HALİL, (ORD. PROF. Kükremin Halil Yınanç’ın Babası).Ceza Hâkimi Osman Vehbi Efendi, sorgu Hâkimi, Savcı Hamdi Bey, Başkâtip Nazır Efendi,(PROF.DR. Necmettin ERBAKAN hocanın amcası, Zabıt Kâtibi Mehmet Efendi, Başkâtip Hacı Mustafa Efendi, Adliye Personelinin tamamı, Eşleri ve çocukları, Bu saydıklarımız ADLİYE ŞEHİTLERİMİZDİR.

Ya sayamadıklarımız? Elpen de yaşamış rahmetli canlı TARİH 116 yaşındaki IRAZ EBE den duyduklarım, gencecik gelinler, kızlar, körpe körpe kuzular, hamile olan hanımlar gelinler, bacılar, dirgen ile delik deşik edilerek karınlarından çıkardıkları körpe kuzular. Saymakla bitmez SAİMBEYLİ’NİN çilesi. Adliye ŞEHİTLERİNİN adlarını saydık ama şimdi kimdi bunlar derseniz: Bu ADALET Savunucularının tamamı 1920 yılında o zamanki adı Hacın, şimdiki SAİMBEYLİ olan ilçenin Adliye binasında Ermenilerce işkence yapılarak katledilenler.

Siz yerel siyasi yetkili şahıslar, şimdi yine bana kızacaksınız, belki mahkemeye veririm seni diyeceksiniz ama olsun. İfade vermeye alışık bir kişiliğim var. Zahmet olmazsa sizden isteğimiz özellikle siyasi partilerin ilçe başkanları bu iş tayin veya iş bulma gibi bir durum değil. Vatandaşa hitaben noter huzurunda kura çekilecek deyip, sonrada iş kura liste yapıp işe almak hiç değil. Bu iş öncelikle size düşüyor, hodri meydan naraları ile çözülmez. Bu konu çok önem arz eden bir MİLLİ konu olduğundan diyalog hoş görü ve yukarda ki temsilcileri olduğunuz genel merkez siyasetçilerini ikna ile hallolacak bir konu.

Şahadetlerinin 103. yılında ŞEHİTLERİMİZİN manevi huzurunda saygı ile eğilirken sizlerden de isteğimiz SAİMBEYLİLİLERİN ADLİYESİ’NİN geri getirilmesi zor mu? Bence hiçte zor değil, neden zor değil, iktidar olarak CUMHUR ittifakının içerisinde olan siyasi parti mensubusunuz. Bir de Her zaman her yerde misal olarak veriyorum. Bakın Çanakkale siyasetçilerine adamlar inatla ve gayretle iki ilçelerini kalkınmada öncelikli statüsüne aldırdılar. Ve teşvik sisteminden faydalanıyorlar. Bizde diyoruz ki şimdi bırakalım teşvik sistemini Mahkemesi olan SAİMBEYLİ’NİN en ücra köylerinden bir köylünün Feke’ye ne ile gidip geleceğini bir düşünün. Ondandır isteğimiz, SAİMBEYLİ vatandaşı için KURTULUŞ SAVAŞINDA şerefli bir mazisi olan SAİMBEYLİ ADLİYESİ’NİN geri getirmelisiniz. Eğer bir an önce halkın bu talebini yerine getirirseniz siyasiler vallahi parti ayırt etmeden hepinizin önünde düğmelerimizi ilikleyeceğiz.