Genç Bakış
Ali Kadir Adem
Facebookta Paylaş Makale Listesi
Başarılı Bir Eğitimci: Şaban Ata İlkokul Müdürü Muhammet Yıldırım 03 February 2021 Wednesday

Yazar Buket Uzuner, “Su” adlı romanında ''Dünyadaki en büyük küçük mucize çok genç yaştayken iyi bir öğretmene rastlamak.'' demiştir. Bu cümlenin karşılık bulduğu öğretmenlerin varlığını bilmek mutlu ediyor bizleri.

Şunu bilmenizi isterim ki; öğretmenler yan gelip yatmazlar, nesillerimizi yetiştirirler. Sandığınız gibi rahat değiller. Bütün zorluklara karşı durarak, yetişecek olan nesillere bir tek harf dahi olsa öğretmenin çabası içinde olan; sabırlı, sevecen, cesaretli, fedakâr kişidir öğretmen.

Ayrıca öğretmenlik, üretim mesleğidir. Sevgiyi, paylaşmayı, erdemi, onuru, gururu, hüznü; yani insana dair ne kadar duygu varsa hepsinin farkına varılmasını sağlayabilen meslektir.

Hiç düşündünüz mü? Herhangi bir öğrenciye, onu okulda başarılı yapan şeyin ne olduğunu sorduğunuzda, size muhteşem yeni bir kitap ya da harika bir eğitim film serisinden bahsetmeyecektir. Alacağınız yanıt çoğunlukla şu olacaktır: “Bana inanan ve güvenen öğretmenim sayesinde. Çünkü o benden hiç vazgeçmedi, bana olan inancını hiç yitirmedi”

Çocukların başarılı bir eğitimden alıp hayatlarına taşıdıkları şey, genellikle kendilerine ve yaptıklarına tutku ve ilham aşılayan bir öğretmenle kurdukları ilişkide yatar. Başarıyı ölçmek elbette kolay değil. Ve akademi dünyasında eğitimciler, öğrenmeyi nasıl ölçmeleri gerektiğini sürekli olarak yeniden değerlendiriyorlar. Ancak sorulması gereken ilk ve en önemli soru şu olmalıdır:

Öğretmenler öğrencilerine ulaşmayı başarabiliyorlar mı? İşte bu başarıyı memleketimiz Kozan’da yakalayan ve geçmişten gelen klasik metotlar yerine, uygulayarak ve yaşayarak öğrenme modelini benimsediğini yaptıklarından anladığımız Şaban Ata İlkokul Müdürü Muhammet YILDIRIM’dan anlıyoruz. İnsanlar sevdikleri mesleği icra ettiğinde neler yapılabileceğinin kanıtıdır: Muhammet YILDIRIM, hem Kozan hem de Şaban Ata İlkokulu ailesi için mucizedir.

Her şeyin iyisi az bulunduğu şu zaman da Muhammet YILDIRIM gibi işini severek yapan, özveri ile çalışan bütün öğretmenlerimizin iyi ki varlar, yolunuz açık olsun. Hepinize şükran ve saygılarımı sunuyorum. Daha çok değer bilmeniz ümidiyle.