Halk Köşesi
Arap Aga
Facebookta Paylaş Makale Listesi
KÜTAHYA'DA KÖYLÜ PAZARI. 22 February 2022 Tuesday

Kütahya'da ikamet ettiğim 5 yıllık süre içerisinde dikkatimi çeken iki olgu olmuştur. İlki yerli Anadolu (ata baba) tohumunu toprakla buluşturan üretken üretici Kütahyalı köylüler. 2. olguyu bir sonraki köşe yazımda anlatmaya çalışacağım. Kütahya dini yönü ağır basan Ege bölgesinde muhafazakâr bir şehirdir.

×××××÷

Köylüler emek emek sarf ettikleri çaba ile ürettikleri organik ürünler ile sanki kronik süreğen hastalıklara meydan okuyor gibiydi. Sakın ha... hastalık saçan GDO'lu ürünlere fazla rağbet etmeyin sonrası malûm kronik süreğen hastalıklara yoldaş olursunuz der gibicesine, uyarıları yürekten gelen bir dostluk gibidir.

Gözleri tok, gönülleri zengin tavırları ile müşterilerine karşı öyle hoş görüye sahipler ki üçü beşi hiç aramazlar. Gönüllerinden ne koparsa artık. Her yönleri ile dört dörtlük baş tacı edilecek insanlar.

××××××

Ben de ailecek Kütahyalı köylülerin ürettikleri yerli organik ürünlerle organik beslenmeye özen gosteriyorum. Sağlıklı beslenme ile bir gün daha fazla yaşayabilir miyim umudu ile abur cubur atıştırmalardan sakınarak sağlıklı beslenmenin çarelerine bakıyorum. Ve yürüyüş yaparak ya da yol arkadaşım ve her işime koşan bisikletimle spor yaparak kan akışını kolaylaştırıp vücut organlarımdaki bağışıklık mekanizmalarının güçlenmesine yardımcı oluyorum.

××××××

Arayan belasını da bulur, mevlasını da bulur derler ya! Çocukluğumda ellerimle yaptığım çoban salatasının lezzetini o köylü pazarında yakaladım. Yanında organik tavuklu bulgur pilavı, bir de el yapımı organik ayran veya şalgam. Yıllarca lezzetini damağımda duyumsadığım sevgiliye sonsuz bir tutku ile en sonunda kavuşmuş oldum.

×××××÷

Sağlığımıza güvence, damağımıza damak lezzeti arıyorsak yerli organik üretim vazgeçilmez tutkumuz olmalıdır. Yaygınlaşması ülkemiz halkının ev ekonomisine ve sağlığına kazanç getirir.

Böylesi sağlıklı yerli organik ürünlerle beslenme tarzına, yetkili yöneticilerimizin kayıtsız kalmamaları umarım umuda umut katar. Hâli hazırda destek vermeleri ve organik yerli üretimin yaygınlaşmasına öncülük etmeleri, halk tarafından umarım takdirle karşılanır.

××××××

Köylü vatandaşlar ev ekonomisine katkı olsun diye kendi bağında, bahçesinde, tarlasında ürettikleri İhtiyaç fazlası yerli organik ürünlerini (sebze ve meyveleri) ve evde yaptıkları diğer ev yapımı yerli ürünlerini (tarhana yarma kara kılçık bulgur pekmez besledikleri ineklerinden sağdıkları süt ve süt ürünleri besledikleri gezen organik tavuklar ve yumurtaları, zeytin, zeytinyağı, sirke, bal, bakliyat) gibi benzeri ürünlerin yanı sıra, dağlardan bin bir zahmetle şifa kaynağı şifalı bitkileri ve yaban meyvelerini (Güvem eriği, kızılcık, alıç, kekik, şeker otu, dağ çayı, ve benzerleri gibi) toplayarak köylü pazarında satışa sunmaları sağlık yönünden yaşama katkıları bedenimize güç kuvvet kazandırır.

××××××

Ve takdire şayan olumlu bir damak lezzeti ile amansız hastalıkların kapımızdan içeri girmesine engel olunması demektir.

Yerli Anadolu tohumu sağlığımız yönünden ve ekonomik yönden Israil'in hastalık saçan tohumlarına bir milyon kere bin çeker.

××××××

Ve neden değerlerimizin değerine artı değer katmak için emek sarf etmiyoruzda, ülkeye hiç bir getirisi olmayan, aksi yönde cebimizden götürüsü olan başarı yoksunu kuru çene politik cambazların peşinden koşuyoruz? Neden? Onlara her hangi bir diyet borcumuz mu var? Bizlerden üstün tarafları ne taraflarıdır? Kuvvetli palavra atmalarımı?

Peşlerinden koşmak zorunda mıyız?

Bu cep düşkünü kuru çene cambazlar değil midir ki, Anadolu tohumunu yasaklatıp Trakya ve Anadolu halkını hastalık saçan GDO'lu ürünlerle tanıştıran?

×÷××××

Denetimden göstermelik geçen hileli GDO'lu ürünler ülke marketlerinde ne zaman yaygınlaştı, ev yaşantımızın vazgeçilmezi oldu, o gündür bugündür her türden hastalıklar ocağımızda yaygınlaştı.

Yolumuz hastanelere düştüğünde yakından tanık oluruz. Her polikliniğin önü tıklım tıklım tıka basa hasta dolu. Hele ki sağlık sistemi ticarete iç içe içselleşince sağlığımız iyice bozuldu. Sonuçta ölmedik ama hapı yuta yuta sürünerek tahtalı köyü boyluyor muyuz? Neyin tartışmasını yapıyoruz?

Uluslar arası kapitalist İlâç kartellerine gün doğdu ise kabahat kimde? Önce kendimizde aramalıyız. Politik cambazlara değerinden fazla değer verirsek burnumuz karga burnu gibi boktan hiç kurtulmaz. Bizim gibi ahmaklar olmasa ürettikleri zehirli ilaçları kime satacaklar? Tabi ki bizim gibi aklını yitirmiş psikopatlara satacaklar, başka kime satacaklar ki? Böyle bir yavsaklığı ocağımıza musallat edenlere, öyle bir meydan dayağı atacaksın ki yediklerini içtiklerini fitil fitil burunlarından getireceksin. Ahh... Ah gücüm politik cambazlara bir yetse ben ne yapacağımı bilirimde, gücüm yetmiyor işte.

×××××÷

Arkadaş hem ülke yönetiminde söz sahibi olacaksınız, hem vatandaşın vergileri ile vatandaşın sırtından avanta geçineceksiniz. Sonra sadece özel çıkarlarınız için her kötülüğe göz yumacaksınız. Olacak şey mi bu? Yüreğinizde hiç mi vicdan merhamet kalmadı? Sizlerinde çoru çocuğu yok mu? Aynı acıların birgün yakanıza yapışmayacağına dair garanti verebilir misiniz? Arkasından kalk yüzünüzü cıncıkla sıyırmış halinizle halkın huzurunda vatan millet edebiyatı yap. Müslümanlık tasla. Öyle bir küfürü hak ettiniz ki yüzünüze tükürsek, kapitalist kafaya sahipsiniz ya, kârlı bir iş yaptığınızı sanırsınız. Utanmak kim? Siz kim?

Keyfinizden dört köşe olursunuz. Halk tuzağın ucuna taktığınız zokayı yuttu ya, keyfiniz doruk noktasında, keyfinden pis pis sırıtıyor. Böyle bir kalleşliğe ne denir? Nankörlük denmezde ne denir?

Hangi yakıştırmayı yakıştırırsak yakıştıralım bu kişiliğini yitirmiş utanması sıkılması olmayan puşt suratlara yakışır.

××××××

Yaşantımıza bir kara bulut çöken hileli ayak oyunlarına rağmen ne yazık ki bu politik cambazlara karşı hiç bir gerekli önlem almayı düşünmedik, düşünmek şöyle bir kenarda dursun aklımızın ucundan dahi geçirmedik. Boş yere boşu boşuna akıntıya kürek çekiyoruz. Neden? Aklımızda psikolojik bir sorun mu var? Ülkemizde ahmaklık parayla satılmıyor ya! Her önüne gelen kazık atmadan malını piyasaya sürmüyor.

××××

Ne yapmamız gerek? Yapmamız gerekeni yapmamız gerek. Sağlıksız politika üreten politik cambazları politik arenada saf dışı bırakmamız gerek.

Kafayı çalıştır arkadaş, keriz olmaktan kurtar yakayı. Senin iyi niyet dolu milli duygularını üç kuruşluk para karşılığında hangi ülkeye pazarlanıyor farkına var artık . Lamı cimi yok bahane bulup gerçeklere kör bakma. Kendini yakarsın, kendinle birlikte herkesi yakarsın. Bu gibiler servetin sarayın sahibi olurlar. İnan ki inancın olsun sahip olduklarından, senin gibilere, benim gibilere, bizim gibilere zırnık koklatmazlar.

Dostça söylüyorum sağlıklı bir ömür yaşamak istiyorsan, istiyorsak, Sağlıksız yaşam koşullarını yaşantımızdan uzak tutalım. Politik cambazlara fırsat tanımayalım.

××××××

Hâla hayal âleminin girdabında kıvranıyorsan ve hâlâ kıvranıyorsak, orta Asya steplerinde özgürce at koşturduğunu sanıyorsan ? Devam et dostum hayal âleminde at koşturmaya. Teknoloji ve bilim gücüne sahip güçlü ülkeler izin verirse tabi.

Arkadaş derin kış uykularından uyan artık. Orta Asya topraklarını kurtaracağım derken, ayağının altındaki Trakya ve Anadolu toprakları ayağımızın altından kayıp gitmek üzere haberin var mı bundan?. Uyur gezer gezersek daha çok sağlımızla da oynarlar evsiz barksızda bırakırlar, yersiz yurtsuzda bırakırlar.

Uyan artık sağlıklı ömür yaşamaya yelken aç ki, hayata bakış ufkunu güzelleştir. Okyanusun hırçın dalgalarına posta koyan o güzelim martı kuşlarına benden selâm söyle! Vazgeç politik zırvaların saçmalığından.

Gençler var mısınız çağdaş ve güçlü bir ülke olma yolunda yürümeye?

××××××

Sizce sağlıksız beslenme koşulları ile sağlıklı bir ömrü öteleyerek, bana kurşun işlemez havasında ilaçlara bağımlı sağlıksız bir ömür yaşamak yaşantımıza daha mı uygun düşer? Ve diyorum ki...

Hani diyorum ki iyi niyetli dostum sağlıklı bir beyine sahip olursak, sağlıklı sorgulayarak gerçeğin açığa çıkmasına öncülük ederiz. Organik düşünürsek, yerli organik üretimle sağlıklı yaşarız.

××××××

Sağlıklı bir ömür yaşamak istiyorsak doğal yollardan ürettiğimiz yerli organik ürünlerimizin üretimine her şeyden önce daha fazla ağırlık vermeliyiz. Canımızın değerini biz kendimiz bilemiyorsak, elin yabancısı canımızın değerini hiç bilmez. Hele ki politik cambazlar hiç bilmez. Ancak sırtımızdan kazanacakları servetin hesabını yaparlar.

××××××

Yani harcamamız gereken çabayı boş yere harcayıp tükenme noktasına gelmeyelim.

Yerli ata baba tohumu olan Anadolu tohumunu Anadolu toprakları ile buluşturmanın zamanı gelmedi mi? Haydi o zaman o yerli ata baba tohumunu hep birlikte el ele vererek toprakla buluşturalım. Duygu sömürüsünün ürünü olan sadaka kültürüne eyvallah etmeyelim. Karnımızı doyuran emeğimizin gücüne eyvallah edelim, döktüğümüz alın terimiz gibisi var mı?

×××××÷

Sağlıklı bir toplum olarak ayakta kalmak istiyorsak doğal kaynaklarımız yolu ile organik bir yaşamın yollarını araştırmak zorundayız. Umarım bu konuda duyarlı yöneticilerimiz tavsiyelerimizi dikkate alır, muhtarlarımızla iletişime geçerek üretken üretici köylülerimizi teşvik ederek Kozan'da da köylü pazarının kurulmasına yardımcı olurlar. Gerekirse köylere taşıma aracı gönderek cüzi bir ücret karşılığında köylülerimizin ürettiği ürünlerin köylü pazarına ulaştırılması sağlanmalıdır

××××××

Kozan'daki daimi pazarcıların yanı sıra köylü pazarını oluşturarak, ve ürettikleri organik doğal ürünlere ağırlık veren üretken üretici köylülerimizin köylü pazarında yer bulmalarına fırsat tanınmalı ve desteklenmeli. Böylelikle hem üretken üretici köylülerin ev ekonomilerine katkı sağlanmış olunur. Hem sağlıklı bir yaşamanın dermanına ortak olunur. Böylelikle inatçı bir gayretimiz rehberliğinde hem Türkiye halkı ve hem Kozan halkı damak lezzetinin zevkine varır.

××××××

Köylülerin bağ ve bahçelerinde ve tarlalarında ürettikleri organik yerli ürünlerini ve ev yapımı ihtiyaç fazlası organik ürünlerini satışa sunmaları, sağlığımızı koruyan etkin bağışıklık mekanizması gibidir. Yani Türkiye ve Kozan halkını müzmin kronik hastalıklardan korumuş olurlar, aynı zamanda ilaç bağımlılığından kurtarmış olurlar. Sağlıklı günlerde sağlıklı yaşayın can dostlarım.