İstanbul Notları
Sinan AKYÜZ
sinanakyuz@yahoo.com
Facebookta Paylaş Makale Listesi
Pandemi öncesi ve sonrası hayat!15 March 2022 Tuesday

Pandemi öncesi ve sonrası hayat!

Hepimiz artık şu gerçeği kabul edelim: “Dünya pandemi süreciyle birlikte bildiğimiz o eski yeryüzü değil!”

Peki neden mi o bildiğimiz yeryüzüdeğil?

İşte nedenleri?                                               *

Bir kere şunu peşinen yazmak gerekiyor: “Eski alışkanlıklarımız değişti!” Mesela; eskiden pazara gidip alışveriş yapardık, şimdilerde ise sanal alışveriş yapıyoruz. Yani, market alışverişini internetten yapar olduk. Kıyafet alışverişini internetten yapar olduk. Filmleri Netflix’den izler olduk. Evdeki eski eşyaları fakir fukaraya vermek yerine internette satar olduk.

Sadece hayatımızdaki değişiklikler bunlarla mı sınırlı?

Haşa!

Pekibaşka ne gibi değişiklikler oldu?

                                                           *

Fakirleştik! Bence pandemi öncesi daha zengindik. Eve kapandığımız günlerde halimiz vaktimiz yerindeydi. Fakat pandemiden sonra yerle yeksan olduk. Bütçemiz yama tutmaz oldu, cebimiz boşaldı, kredi kartlarımız patladı. Yani, pandemi sonrası içtiğimiz bir fincan kahvenin fiyatıyla, pandemi öncesi öğlen yemeği yiyebiliyorduk.

                                                           *

Pandeminin ettikleri bunlarla sınırlı değil elbette. Pandemi ocağımızaincir ağacı da dikti. Bazı karı kocalar birbirlerine karşı hırlaştılar, pandemidöneminde boşandılar. Yani, aile birliği fena halde sarsıldı, çatırdadı, yıkıldı.                                                         

Elbette başka başka şeyler de oldu. Pandeminin yan etkilerinden biri de eğitim sürecini sekteye uğratmasıydı. Zavallı çocuklar okul yüzü görmez, elleri kalem tutmaz oldu. Hepsinin yüzü ekrana bakar, uzaktan eğitimin kurbanı oldular. Hatta bu öğrencilerin en zavallıları da iki yıllık yüksekokul okuyanlardı. Düşünün ki bu öğrenciler üniversite ortamını görmeden uzaktan mezun oldular.

Bir başka sıkıntı da şuydu: “Psikolojimiz bozuldu!” Yani, kimsenin ruh sağlığı eskisi gibi değil artık. Evde oturmanın, evden çalışmanın matah bir şey olmadığını anladık. İnsan dediğin sosyal bir varlık. Dışarı çıkacak, birileriyle konuşacak, etkileşimde bulunacak. Ama yasaklar geldikçe psikolojimiz bozuldu, antidepresan ilaçların kullanımları arttı.

 

Evet sevgili okurlar… Pandemi öncesi dünyayla pandemi sonrası dünya arasında derin bir fark oluştu. Ne dünya eskisi gibi, ne de biz insanoğlu. Bakalım bu yeni dünyaya, yeni düzene nasıl ayak uyduracağız? Ya da sorumu şöyle mi sormalıydım? Acaba ayak uydurabilecek miyiz