Genç Kalem
Cuma Ali Sarı
cumaalisari.01@gmail.com
Facebookta Paylaş Makale Listesi
BOKS ŞAMPİYONASI KOZAN'A HEYECAN KATTI - KOZAN'DA BİR AN ÖNCE CİĞER FESTİVALİ DÜZENLENMELİ08 February 2022 Tuesday

BOKS ŞAMPİYONASI KOZAN'A HEYECAN KATTI
Genç Erkekler ve Kadınlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası 57 ilden 462 erkek ve 186 kadın sporcunun katılımıyla Kozan'da yapıldı. Toplamda bine yakın misafiri ilçemizde bir hafta misafir ettik. Turnuvanın Kozan'a getirilmesi iyi düşünülmüş... Bu konuda Başkan Kazım Özgan'ı kendi adıma kutlarım. Kozan heyecanını kaybetti diyordum, bu şampiyona bir nebze olsun ilçemize hareket, insanımıza heyecan getirdi.

YENİ ŞAMPİYONALAR, TURNUVALAR VE FESTİVALLER BEKLENTİMİZDİR
Kozan her yönüyle güçlü bir kent olabilme potansiyeline sahip... Bu potansiyel; vizyonist, çalışkan ve sorumluluk sahibi yöneticiler eliyle kullanılacak ve yükseltilecektir. Adana'da yılda 3 defa festival yapılıyor. Adana Lezzet Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı, Rakı Festivali... Binlerce insan her yıl bu festivallere geliyor. Aslında insanlar Adana'ya gelmek için bahane arıyor. Festivaller kentin marka değerini müthiş derecede yükseltiyor ve ekonomik katkı sağlıyor. Peki ilçemizde neden festivaller olmasın.

KOZAN'DA BİR AN ÖNCE CİĞER FESTİVALİ DÜZENLENMELİ
Kozan'a sadece ciğer yemek için gelen birçok insan var. İlçemize bütünleşmiş 'ocak başında ciğer' modelinin reklamını iyi yapmamız lazım. Keçi koyun ciğeriyle yapılan bize özgü ciğer kebabının yerini ve lezzetini pekiştirmemiz gerekiyor. Yapılacak ciğer festivaliyle yüzlerce belki binlerce insanı bir kaç gün ilçemize çekebiliriz. Bunu gerçekleştirmek için neyi bekliyoruz?

P
EKİ YA ŞİFALI BİTKİLER FESTİVALİ NEDEN OLMASIN
Dünyada alternatif tıbba yönelim gittikçe artıyor. Lokman Hekim'in, Dioscorides'in diyarındayız... Torosların güney yamaçlarında yüzlerce çeşit şifalı bitki yetişiyor. Biz de bu yamaçların bir parçasıyız. Kozan'da neden Şifalı Bitkiler Festivali düzenlenmesin... Bunun da yapılması için hiçbir engel yok.

BİR KONU DAHA VAR Kİ...

Festival, tarih, turizm, yerli yabancı turist, hareket - canlılık diyoruz... Şehrin yolları caddeleri bakımlı, tertemiz olmalı. Kentimize gelen insanlar kötü görüntülerle karşılaşmamalı. Metruk binalar, ucube yapılar yok edilmeli veya ihya edilmeli. Bazı göz önündeki yapılar üzerinde grafiti çalışmaları yapılabilir. Merdivenler farklı renklerle boyanıp sempatik alanlar oluşturulabilir. Şehrin caddelerine begonviller dikilebilir.

Yani aslında ufak dokunuşlarla 'çicek gibi bir Kozan'da yaşayabiliriz. Görsel iletişimin ve etkileşimin hayatımızı çepeçevre sardığı bir çağda yaşıyoruz. İnsanlar yediğini içtiğini ve gezip gördüğü yerleri sürekli olarak fotoğraflıyor. Sempatik bir şehrin her zaman alıcısı olur. Lütfen bu konuları önemseyelim. Lütfen!