Facebookta Paylaş
Okul Çevresinde Toplananlara İdari Para Cezası Uygulanacak07.09.2021

Kozan Kaymakamlığı'nca, 2021-2022 eğitim-öğretim yılının huzur ve güven içinde yapılabilmesini sağlamak amacıyla, okulla ilişiği olmadığı halde, okul çevresinde toplanan kişilere idari para cezası uygulanmasını da kapsayan "Okul ve çevresinde alınacak güvenlik tedbirleri" konulu bir dizi karar alındı.

İlçe merkezinde bulunan ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki okulların çevresinde alınacak tedbirlerle ilgili, okulla ilişiği olmayıp okul çevresinde toplanan şahısların okul çevresinden uzaklaştırılması ve buna uymayanlara idari para cezası uygulanması hakkında karar alındı.

Madde 1- Kozan ilçe sınırları içerisinde kamu düzeninin sağlanması, özellikle okul çevrelerinde, özel veya resmi öğrenci yurtları çevresinde şiddetin önlenmesi, bu kararla özellikle giriş ve çıkış saatlerinde belirtilen yerlerin çevresinde olması muhtemel kavga, taciz vb. olayların önüne geçilmesi, okulların çevresinde toplanan kişilerin kimlik kontrollerinin yapılarak okul ile ilişiği olmayan, öğrenci ve öğretmenlerin güvenliğini tehdit eden, eğitim ve öğretim hizmetlerinin yürütülmesine engel olan işsiz, güçsüz, boşta gezen kişilerin okul çevrelerinde mekan tutmalarının önüne geçilmesi, bu kişilerden öğrencilerimize gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikenin engellenmesi, uyuşturucu satıcılarının asıl hedefinin gençlerimiz olduğu hususu dikkate alınarak okul çevrelerinde uyuşturucu ile mücadele yapılması, yasa dışı faaliyet gösteren ideolojik ve bölücü örgütlerin gençlerimizi kandırmalarının engellenmesi amaçlanmaktadır.

Madde 2- Bu karar Kozan ilçe sınırları içerisinde bulunan ilkokul, ortaokul, lise düzeyindeki okulların, özel veya resmi öğrenci yurtlarının önlerini ve belirtilen yerlerin çevresinin 100 metre uzağını kapsar.

Madde 3- Bu karar 10.06.1949 tarihli 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/ C ve 66. maddesi, 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesi ile İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün19/08/2021 tarih ve 31311769-45202-(32065)sayılı“2021-2022 Yılı Eğitim-Öğretim Döneminde Okullar ve Çevresinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri” konulu talimatları gereğince hazırlanmıştır.

b) Öğrencilerin şiddet içeren olaylardan, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan, ruhsal, bedensel ve cinsel yönden etkileyecek müstehcen neşriyat ve diğer olumsuz unsurlardan, yasa dışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerden korunması için belirtilen yerler ile ilişiği olmayan işsiz, güçsüz, boşta gezen, durumundan şüphelenilen kişilerin bahse konu yerleri ve çevresini mesken tutmaları önlenecektir.

c) Ayrıca okulların çevresinde, bahçesinde veya okul dış kapısı önünde; okul öğrencisi olup ( sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunan öğrenciler hariç) mazereti olmaksızın ders saatinin dışında öğrenci veya şahısların bulunmasına izin verilmeyecektir.

d) Okulların açık olduğu dönemlerde okul saatlerinde öğrencilerin okul kıyafeti ile internet kafe, oyun salonları ve vb. yerlere girmesine izin verilmeyecektir.

Madde 6- 5. Maddenin ( a ) ve ( b ) bendinde alınan kararlara uymayanlar hakkında; 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 66. maddesi, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesinin 1. fıkrası gereğince yasal işlem yapılacaktır.

Madde 7- Bu karar yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer ve 2021- 2022 Eğitim ve Öğretim döneminde geçerlidir. Madde 8- Bu kararı Kozan Kaymakamlığı yürütür.