Genç Kalem
Cuma Ali Sarı
cumaalisari.01@gmail.com
Facebookta Paylaş Makale Listesi
GAZETECİ ARKADAŞIMIZ CUMA ALİ SARI, YANGIN SONRASI SÜRECİ DEĞERLENDİRDİ…01 September 2021 Wednesday

Yaklaşık bir ay önce(28 Temmuz) Kızlarsekisi Köyü Hüsemli mevkiinde başlayan; Salmanlı, Gökgöz ve Akarca köylerini etkisi altına alan orman yangınında bir çok ev adeta küle dönmüş ve çam ormanı ağırlıklı bölgede binlerce ağaç yanmıştı. Tek teselli kaynağımız ise her hangi bir can kaybının olmamasıydı. Telef olan hayvanlar, kül yığını hikâyeler, kömür renkli ağaçların görüntüleri hafızamızda hâlâ tazeliğini koruyor.

YANGIN SONRASI SÜREC…

Yangının çıktığı andan itibaren arazözler harekete geçmiş bir saatten önce bölgeye intikal sağlanmış, hatta valiliğin etki altında kalacak bölgelerdeki vatandaşların tahliyesine yönelik kararı uygulanmış, böylece birçok vatandaşımız tehliken uzaklaştırılmış... Haklıya haklı, doğruya doğru... Fakat bazı evlerin arazözlerin zamanında müdahalesi olsa yamaktan kurtarılacağına dair vatandaşların iddiası var. Bunu da bir tarafa yazalım...

Sürecin başından bugüne kadar, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait 'Derman' ekipleri daima vatandaşın yanı başında oldu. Buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla güneş paneli, günlük yemek dağıtımı, buz dağıtımı gibi faaliyetleri büyükşehir eliyle gerçekleşti. Başkan Zeydan Karalar yangının akabinde bizzat bölgeye giderek halkın derdin dinledi ve her türlü ihtiyaç halinde belediyenin vatandaşın yanında olduğunu vurguladı.

Yangından sonra evi yanan ailelerle ilk teması kuranlardan biri de Kızılay, AFAD ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Psikososyal Destek Ekipleri oldu. Bu konuda vatandaşın memnuniyetini gözlemledim.

Kozan Belediyesi de sahadaydı. Sanırım maddi imkansızlıklar nedeniyle büyük bir yardıma imza atamadılar. Bazı az hasarlı evlerin boyanması, hayvancılıkla uğraşan ailelere çadır dağıtımı ve sedir/somye dağıtımı yapıldı.

Hükümet yetkileri bölgeyi sık sık ziyeret etti. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Adana Mv. ve Eski Bakan Jülide Sarıeroğlu, Kozanlı Vekil Tamer Dağlı sık sık bölgeye gelip vatandaşın derdini dinlediler. Kaymakamlık kanalıyla canlı hayvan ve yem desteği verildi. Geçtiğimiz günlerde AFAD, sonra da valilik kanalıyla para yardımı yapıldı. Vekiller, bakanlar geldi gelmesine ama... Evi yanan vatandaşlara, 'evlerinizi sizden hiç bir ücret talep etmeden yeniden yapacağız' diyemediler. En önemli noktalardan biri henüz muallakta maalesef... Bu konunun hızlıca netliğe kavuşması gerekiyor. Yurttaşın sigortası devlettir. Unutulmaması gerekir!

Halkın bölgeye olan ilgisi ve yardımseverliği görülmeye değerdi. Bir hanenin ihtiyacı olan ne varsa, yardımsever vatandaşların elbirliğinde fazlasıyla yangınzedelere ulaştırıldı. Bu olay gösterdi ki halkımızın vicdani eşiği çok yüksek. Bölge halkı bu durumdan çok memnun kalmış.